preload

Prihlásenie

Registrácia

Zabudnuté heslo

Kontakt

Obchodné podmienky

Reklamačný poriadok

Veľkostné tabuľky

Darčekové poukážky

Zľavový systém

Často kladené otázky a odpovede

FJÄLLRÄVEN CLASSIC

Často kladené otázky a odpovede

3. júl 2014

Fjällräven Classic, časté otázky a odpovede

Otázky a odpovede

Chodník po ktorom pôjdete je štandardne značený t.j. namaľované značky na kameňoch, poprípade postavené kamenné pyramídy. Navyše, cesta je dobre viditeľná vo väčšine prípadov. Vôbec nie je ťažké sa orientovať a navyše chaty sú od seba vzdialené každých 15-20 km. Vždy majte mapu po boku a značte si čo ste už prešli aby ste vedeli kde sa nachádzate. Na trase často nájdete drevené kríže ktorými je vyznačená zimná cesta. Tento kríž pozostáva z drevenej palice a červeného kríža. Zimná cesta je miestami náročnejšia v lete ale vždy ide popri tej letnej takže z mapy sa nestratíte ani keby ste šli po nej.

 

Aké počasie mám očakávať?

Všetky druhy počasia. Classic sa ide 250 km severne od polárneho kruhu kde je počasie veľmi premenlivé a nestále. Počas príprav na prvý Classic v roku 2005 nasnežilo v Tjäkta Pass, ale už o pár dní neskôr bolo príjemných 25 stupňov celzia. Pre viac informácií o počasí navštívte www.yr.no

 

Môžem so sebou zobrať aj psa?

Veľa ľudí chodí po horách so svojimi psami a je to povolené aj na Classicu. Takisto nie je problém keď s vami budú cestovať aj hromadnou dopravou ku check-pointom. Len majte na pamäti, že psi musia byť vždy na vodídku počas pochodu.

 

Je možné spať v chatkách počas celého pochodu?

Nie, spí sa v stanoch ktoré si so sebou nesiete. Spanie v stane je zážitok a tak sa naozaj prepojíte s prírodou. Je to uvoľňujúce a relaxačné. Ubytovanie v chatkách je limitované a preto účastníci Classiku majú povinné spať v stanoch. Najväčšia chata má 57 postelí a tie sú určené pre ostatných turistov, ktorí sa nezúčastňujú Classicu.

 

Nikdy som nebol na horách, ale cítim sa fyzicky dobre. Môžem to risknúť?

Samozrejme! Samozrejme trekovanie po horách s batohom chce aspoň nejkú prípravu. Nekupujte si batoh ani trekové topánky na poslednú chvíľu. Mali by ste ich predtým nosiť aby ste si na ne zvykli. Naložte si batoh a choďte sa poprechádzať cez víkend niekam na hory alebo parku. Je to lepšie ako nič.

 

Ako sa dokážem najlepšie pripraviť?

Zvyknite si na sovj plný batoh a rozchoďte si topánky. Začnite trénovať s batohom okolo 5-7 kg a postupne týždňami pridávajte na váhe až sa dostanete na 15-20 kg. Mali by ste ísť niekam na týždeň trekovať aby ste si zvykli na každodenné balenie a pochod s batohom. Ak budete mať v nohách 200 km po horskom teréne tak nebudete mať problém postaviť sa na štartovaciu čiaru. Zdôrazňujem kúpte si kvalitnú hikingovú obuv.

 

Sú turistické paličky dobrý nápad?

Turistické paličky sú na horách najlepšou pomôckou. Najlepšie sú nastaviteľné (teleskopické) paličky s dlhším gripom. Ten využijete hlavne keď budete v teréne traverzovať aby ste si nemuseli stále meniť dĺžku palice. Gumené koncovky na hrotoch vám zabezpečia, aby sa palička nešmýkala na skalnatom povrchu.

 

Je na Classicu nejaký maximálny limit za ktorý ho treba absolvovať?

Nie, ale Classic sa oficiálne končí v piatok 16.8. o 13:00. Takže účastníci majú 5-6 dní nato aby to prešli až do konca. V cieli (Abisko Tourist Station) dostanete poslednú šiestu pečiatku. Na začiatku Classicu je harmonogram kde si môžete pozrieť kedy sa zatvárajú jednotlivé etapy.

 

Musím si zobrať so sebou vlastné jedlo?

Raňajky, obed a vešera sú zarátané v registračnom balíčku a dostanete ich v check-pointoch. Je to dehydrovaná strava takže minimum váhy a dostatok živín. Jedlo bude dostupné na dvoch check-pointoch a to v SälkaAlesjaure. Všetky porcie sú stavané na chlapov. Samozrejme je možnosť si dokúpiť jedlo na niektorých s chát a na štarte ak si myslíte, ze by vám to nestačilo. Ak máte nejaké vlastné požiadavky na stravu (napr. bezlepkovú) tak si to zabezpečte sami. Na týchto chatách je možnosť zakúpiť jedlo: Kebnekaise Mountain Station, Sälka cabins, Alesjaure a Abisko jaure cabins.

 

Musím sa zastaviť na všetkých check-pointoch?

Áno. Váš preukaz bude opečiatkovaný na každom jednom check-pointe. Okrem týchto povinných bodov, môžete stanovať a kempovať kde sa vám páči. Nemáme na to vyhradené žiadne miesta.

 

Musím postaviť stan v blízkosti check-pointu?

Nie, stanovať môžete kde sa vám páči. Jediné vyhradené miesto je v Abisko National Parku kde sú na to určené miesta. Tieto miesta sú v blízkosti Abiskojaure a 5 km od Abisko trail station.

 

Čo by som mal spraviť ak sa mi pokazí vybavenie?

Na všetkých check-pointoch sú šikovný ľudia, ktorý vám radi pomôžu niečo opraviť a poradia Vám ako na to. Jednotlivé stanoviská sú od seba 15 km takže by ste to mali zvládnuť.

 

Ako sa dostanem do Nikkaloukty?

Nikkaloukta je malá dedinka na upätí hôr v Laponsku. Najľahší spôsob ako sa tam dostať je buď letecky alebo vlakom do Kiruny. Špeciálne autobusy (transfer bus) jazdia z letiska aj z vlakovej stanice. Cesta trvá cca 1 hodinu.

 

Koľko stojí transfer bus z Kiruny do Nikkaloukty?

Cena autobusu je zahrnutá v registračných poplatkoch.

 

Ako odídem z Abiska?

Z Abiska ide autobus, ale ešte jednoduchšie je ísť Vlakom. Ten stojí priamo v Abisko Tourist Station. Odtiaľ je to chvíľa cesty do Kiruny.

 

Mal by som vystúpiť na Kebnekaise počas cesty?

Teoreticky, áno. Počas cesty môžete ísť kam chcete jediní čo musíte dodržať sú check-pointy v správnom poradí. Samozrejme prispôsobte všetky výstupi svojim schopnostiam.

 

Bude mi fungovať mobil?

Nie.

Zdieľať článok

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ

Nový Kånken Art

Nový Kånken Art

TREK NEWS
Vlna - najgeniálnejší materiál

Vlna - najgeniálnejší materiál

RADÍME VÁM
Poľovnícka kolekcia s novinkami na jeseň 2019

Poľovnícka kolekcia s novinkami na jeseň 2019

RADÍME VÁM
História a filozofia značky Fjällräven

História a filozofia značky Fjällräven

TREK NEWS

Výhody registácie

zľava 8 % na nezľavnený tovar pri každom nákupe

automatický zber TREK bodov za každý nákup

novinky o akciách a zľavách priamo na váš email

Viac o výhodách registácie

Tvoj “skialp set” obsahuje

Cena skialpsetu:
Ušetríte:
0.00 €