preload

Prihlásenie

Registrácia

Zabudnuté heslo

Kontakt

Obchodné podmienky

Reklamačný poriadok

Veľkostné tabuľky

Darčekové poukážky

Zľavový systém

Bez prírody nie sme ničím.

Bez prírody nie sme ničím.

10. máj 2017

Bez prírody nie sme ničím!

Ekologické princípy značky Fjällräven.

Príprava kolekcie turistického oblečenia a doplnkov na celú sezónu a pre všetkých predajcov značky Fjällräven je veľmi náročný a dlhý proces. Výroba sa zadáva s 8 mesačným predstihom a vo veľkých objemoch. Väčšina tovaru sa produkuje najmä na áziskom kontinente. Nachádzajú sa tu požadované technológie a výrobné kapacity.

V ázijských krajinách nie sú zavedené také prísne environmentálne štandardy ako u nás. Taktiež producenti surovín ako je bavlna, perie, vlna, bambus, lyocel, koža, dural a mnoho ďalších nevyužívajú vždy šetrné a ekologické postupy.
V ázii veľa závisí od zadávateľa výroby. Ten si môže vybrať továreň, ktorá má výrazne lepší prístup k ľuďom aj k ekológii. Samozrejme cena výroby bude vyššia. Značka Fjällräven sa rozhodla nerobiť kompromisy. Vždy hľadajú najšetrnejšie výrobné postupy a dodávateľov, ktorí sú schopní dlhodobo dodržiavať nároky na ekologickú stránku výroby.

Spoločnosť Fjällräven viac ako 50 rokov vyvíja turistické oblečenie a vybavenie. Postupne sa sformovali aj environmentálne zásady podľa ktorých je navrhovaná a vyrábaná kolekcia Fjällräven. Pri každej kolekcii vývojári skúmajú aj vplyv výroby a materiálov na životné prostredie. Podľa toho sa volia materiály a hľadajú sa dodávatelia a výrobné kapacity.

Čo to v praxi znamená?

- Pre výrobu stanov vývojový tím Fjällräven hľadal fabriku s vyspelým výrobným procesom. Pri povrchovej úprave tyčiek sa používajú metódy s nižším dopadom na životné prostredie.

- Oblečenie s membránou Eco-shell je vyrábané z recyklovaného polyesteru a bez fluóruhlíkovej impregnácie (PFC).

 

- Pokračovateľ série batohov Kanken - Re-Kanken sa vyrába výhradne z recyklovaného polyesteru. Na výrobu jedného Re-Kankenu je potrebných celkovo 11 PET fliaš. Na farbenie látky je použitá nová technológia "SpinDye". Farbivo je pridávané už na začiatku výroby látky a tak sa spotrebuje menej vody a energie. Táto technológia je drahšia nakoľko nie je veľmi rozšírená.

 

- Perie používané v spacákoch, bundách a iných produktoch Fjällräven je získavané iba zo zvierat zabitých pre mäso. Pôvod peria je sledovateľný celým dodávateľským reťazcom až na farmu. Tento princíp je zhrnutý v záväzku "Down Promise".

 

- Materiál G-1000 je zložený so 65% plyesteru a 35% bavlny. Polyester je ropný produkt a pri jeho výrobe sa spotrebuje veľa energie. Bavlna potrebuje veľa pôdy a vody. Preto Fjällräven od roku 2017 využíva pri nových produktoch materiál G-1000 Eco. Ten je vyrobený z recyklovaného polyesteru a z organickej bavlny. Pri pestovaní organickej bavlny sa nepoužívajú pesticídy a syntetické hnojivá. Do roku 2020 by mal materiál G-1000 nahradiť materiál G-1000 Eco na všetkých produktoch.

 

- Všetky produkty Fjällräven sú navrhované a testované s cieľom dosiahnuť čo najdlhšiu životnosť. Samozrejme v rámci požadovaných vlastností a hmotnosti nie sú nezničiteľné.

- Väčšina oblečenia, batohov, doplnkov a príslušenstva sa dá dobre opravovať a sú dostupné náhradné diely. To je dôležité z dlhodobého hľadiska. Správne udržiavaný výrobok bude dlho slúžiť svojmu účelu a nezaťaží toľko životné prostredie.

- Fjällräven testuje recyklované materiály, či spĺňajú všetky požiadavky na funkčnosť.


Tento zodpovedný prístup je presadzovaný v rámci celej štruktúry značky a považuje sa za štandard. Výsledkom je podstatné zníženie dopadu výroby na životné prostredie a zodpovednejší prístup k našej budúcnosti.

 

 

Zdieľať článok

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ

Nový Kånken Art

Nový Kånken Art

TREK NEWS
Vlna - najgeniálnejší materiál

Vlna - najgeniálnejší materiál

RADÍME VÁM
Poľovnícka kolekcia s novinkami na jeseň 2019

Poľovnícka kolekcia s novinkami na jeseň 2019

RADÍME VÁM
História a filozofia značky Fjällräven

História a filozofia značky Fjällräven

TREK NEWS

Výhody registácie

zľava 8 % na nezľavnený tovar pri každom nákupe

automatický zber TREK bodov za každý nákup

novinky o akciách a zľavách priamo na váš email

Viac o výhodách registácie

Tvoj “skialp set” obsahuje

Cena skialpsetu:
Ušetríte:
0.00 €